sobota, 28 listopada 2009

ściany

Początkowo podchodziłam do tego typu rzeczy dość sceptycznie, zastanawiałam się czy takie dekoracje, nie odpadną równie szybko, jak zostały przyklejone. Zaczęłam więc od delikatnych zmian w pokoju dziecka. Była to niewielka dekoracja – naklejka na kontakt przedstawiająca wóz strażacki, będąca osłonką włącznika światła, co jednocześnie chroniło ścianę przed nie zawsze czystymi dziecięcymi łapkami. Okazało się, że ta z pozoru niewielka zmiana była strzałem w dziesiątkę. Zaowocowała tym, że postanowiłam w ten sam sposób zmienić wygląd pokoju gościnnego.

Pomysł na nudne ściany


Autorem artykułu jest Satim




Czy ściany w moim mieszkaniu muszą być takie nudne i bez życia? To pytanie zadawałam sobie od dłuższego czasu. Szukając odpowiedzi, a może i inspiracji zaczęłam przeglądać różne fora internetowe, sklepy - w celu znalezienia czegoś, co niewielkim kosztem, a zarazem dość wyraźnie poprawi wygląd mojego mieszkania.

Nie interesowały mnie już kolejne ramki na zdjęcia, większe i mniejsze obrazy. Szukałam czegoś nowego, czegoś, czego nie spotkam w każdym mieszkaniu, czegoś oryginalnego.


Szukałam,…aż w końcu znalazłam. Dekoracje welurowe czyli naklejki na ścianę. Niby mała rzecz, a czyni wielkie rzeczy z moimi ścianami.


Początkowo podchodziłam do tego typu rzeczy dość sceptycznie, zastanawiałam się czy takie dekoracje, nie odpadną równie szybko, jak zostały przyklejone. Zaczęłam więc od delikatnych zmian w pokoju dziecka. Była to niewielka dekoracja – naklejka na kontakt przedstawiająca wóz strażacki, będąca osłonką włącznika światła, co jednocześnie chroniło ścianę przed nie zawsze czystymi dziecięcymi łapkami. Okazało się, że ta z pozoru niewielka zmiana była strzałem w dziesiątkę. Zaowocowała tym, że postanowiłam w ten sam sposób zmienić wygląd pokoju gościnnego.


Tu również zaczęłam od włączników, ale skończyłam na ścianach. Zmienił się jednak motyw przewodni. W pokoju gościnnym zagościły welurowe kwiaty. Na ścianie głównej, nad sofą umieściłam czerwony Ornament Kwiatowy, który na tle jasnej ściany i czerwonej sofy, do dziś prezentuje się bardzo ładnie.


Myślę, że jest to jakiś sposób na to, aby bez większych rewolucji oraz niewielkim kosztem, odmienić wygląd ścian w każdym mieszkaniu. Jest to bardzo dobra alternatywa dla tych, którym tak jak i mi, znudziło się wieszanie kolejnego obrazu i proszenia męża o zamontowanie haczyka. Przyklejenie tych dekoracji było dziecinnie proste, a efekt jaki dały, był dokładnie taki, jakiego oczekiwałam.



---

Wyposażenie wnętrz w SzatyDomu.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

niedziela, 15 listopada 2009

Sypialnia

Dobrym rozwiązaniem jest szafa na całą szerokość ściany, żeby można było w niej poukładać wszystko, co potrzebne. Wewnątrz warto zamontować płytkie i wąski półki na jeden rodzaj rzeczy, aby wszystko było widoczne od razu.

Sypialnia dla singla


Autorem artykułu jest Anna Kowalska




Kim jest współczesny singiel? Najczęściej to dobrze sytuowany, zadbany, dynamiczny i towarzyski człowiek bez zobowiązań. Dla niego dom to azyl, w którym chce odpocząć i zregenerować siły, zaś do sypialni mają wstęp tylko wybrani. Jak powinna wyglądać idealna sypialnia dla singla?

Mieszkanie dla singla powinno przede wszystkim być odzwierciedleniem osobowości właściciela, a sypialnia to miejsce szczególne. Tu odpoczywa po pełnym wrażeń dniu, nabiera sił do nowych wyzwań, tu wreszcie spędza wiele godzin, rozmyślając, oglądając telewizję, czytając, uprawiając seks. Idealna sypialnia powinna być połączona z łazienką i przestronną garderobą. Mniej komfortowa, ale też funkcjonalna będzie położona tuż obok drzwi do łazienki i wyposażona w dużą, ale nieprzytłaczającą wnętrza szafę, najlepiej z drzwiami przesuwnymi, by nie zabierały wiele miejsca.


Socjologia definiuje singla jako osobę między 25 a 55 rokiem życia, niezależną finansowo, bez stałego partnera i żyjącą we własnym gospodarstwie domowym. Termin ten zadomowił się już w naszym języku, niosąc ze sobą pozytywne konotacje, które z powodzeniem wypierają tradycyjne, negatywne, określające singli jako stare panny i starych kawalerów. Single są zabiegani, ale zadowoleni z życia. Praca, spotkania z przyjaciółmi i okazjonalne randki – wokół tego kręci się życie. Ich zdaniem na stabilizację rodzinną mają jeszcze czas, póki co cieszą się wolnością i niezależnością.

Podstawowa aranżacyjna potrzeba singla - dobra organizacja przestrzeni.
Współczesny singiel jest aktywny i przejawia tę aktywność nie tylko w pracy, ale i w pubach, na koncertach, randkach, spotkaniach ze znajomymi, na siłowni czy na nartach. Tak urozmaicone życie wymaga posiadania wielu różnorodnych ubrań, butów, sprzętu i gadżetów do uprawiania sportu. I gdzieś trzeba to wszystko zmieścić.

„Dobrym rozwiązaniem jest szafa na całą szerokość ściany, żeby można było w niej poukładać wszystko, co potrzebne. Wewnątrz warto zamontować płytkie i wąski półki na jeden rodzaj rzeczy, aby wszystko było widoczne od razu. Singiel męski chce mieć w sypialni telewizor. Wydzielmy na niego miejsce wewnątrz szafy, np. pośrodku, dodając pod spodem szuflady, a nad nim półki na książki i różne gadżety. Ta właśnie, środkowa część szafy, powinna być w pełni wykończona, z płytą, spełniającą rolę pleców, sufitu i ścianek bocznych. Aby ten rodzaj zabudowy nie przytłoczył sypialni, która zazwyczaj jest niewielka, powinien mieć łączone wypełnienia frontów, wykonane z różnych materiałów - np. trzy skrzydła drzwiowe o asymetrycznych łączeniach. Asymetria jest ciekawa - rozbija monolit, urozmaica wnętrze. A może lustro? Coraz częściej projektuję szafy z trzema lub czterema skrzydłami drzwi przesuwnych, gdzie lustro jest tylko po jednej ze stron. Daje to ciekawy efekt aranżacyjny. Jeśli chodzi o kolory, to single najczęściej wybierają anodę naturalną jako kolor profili, zaś na wypełnienia frontów drzwi ciemne płyty z palety Komandor: orzech ciemny, orzech caravaggio, limbę czekoladową oraz wenge maggia w połączeniu z jasną szybą mleczną. Wystarczy dodać jeden lub dwa pasy szyby - takie rozwiązanie zapewnia duży kontrast i rozjaśnia wnętrze. Do tego duże łoże, minimum 160 cm, z dużym, wygodnym zagłówkiem.” – radzi Mirosław Graban, doświadczony projektant Komandor Pomorze.

Asymetrię widać też w miejscu snu, gdzie, w przeciwieństwie do sypialni małżeńskich, nie zobaczymy szafek nocnych po obu stronach, lecz tylko po jednej. Singiel często właśnie przy łóżku organizuje sobie dodatkowe miejsce – blat, szafkę czy biurko – do pracy, ponieważ nierzadko kończy przed snem to, czego nie zrobił w biurze lub planuje następny dzień. Zabiera więc do łóżka laptopa, łamiąc podstawowe przykazania terapeutów, zajmujących się stresem, by pracę zostawić za drzwiami sypialni.

Podstawowa aranżacyjna potrzeba singielki – estetyka i nastrojowość.
O ile singiel na pierwszym miejscu postawi dobrą organizację przestrzeni, o tyle dla singielki najważniejsza jest uroda sypialni. Tę część mieszkania, wraz z łazienką, traktuje bardzo osobiście. Spędza w niej dużo czasu – tu się przebiera, maluje, odpoczywa. Chce zapewnić sobie relaks w pięknym, wyciszonym miejscu. Dlatego nie zainstaluje telewizora. Singielki w sypialni wolą mieć ciszę lub ulubioną muzykę, postawią więc raczej na dobry sprzęt grający. Zadbają też o nastrój i estetykę, ustawiając świece i kwiaty oraz dekoracyjne drobiazgi czy o dobrane do wystroju wnętrza tkaniny. Idealna sypialnia singielki będzie miała bezpośrednie przejście do garderoby, ale jeśli warunki na to nie pozwolą, gospodyni zrezygnuje z ogromnej szafy na całą ścianę - zainstaluje ją w przedpokoju, zaś w miejscu snu zadowoli się mniejszą komodą i toaletką z lustrem.

Singiel mieszka sam i choć w przyszłości ten stan może się zmienić, przy urządzaniu mieszkania powinien brać pod uwagę własny komfort i potrzeby. Gdy w jego życiu pojawi się druga osoba i zostanie na dłużej, dopiero wtedy przyjdzie czas na zmiany aranżacyjne lub na…zmianę mieszkania.


---

Porady w zakresie urządzania wnętrz.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

czwartek, 12 listopada 2009

Ozdobne rolety

Jeśli mam dość tradycyjnych wnętrz, ciężkich zasłon i poszarzałych, niemodnych firan, wybierzmy prostsze rozwiązania. Najlepsze będą tu rolety, które prezentują się znacznie lepiej od tradycyjnych, plastikowych żaluzji. Rolety dopasujemy do każdego okna i zastąpią one zarówno zasłony, jak i firany.

Ozdobne rolety


Autorem artykułu jest Patrycjusz Urbanek




Wiadomo, że każdy z nas marzy o tam mieszkaniu, w którym zawsze czułby się jak u siebie - bezpiecznie i przytulnie. Taki komfort dadzą nam jedynie takie wnętrza, które będą urządzone zgodnie z naszymi upodobaniami. Nasze gusta czasem się jednak zmieniają i wtedy konieczna jest również zmiana wystroju mieszkania.

Stworzenie idealnego wystroju wnętrza wcale nie jest trudną sprawą, trzeba tylko wiedzieć, jak się do tego zabrać. Wcale nie jest powiedziane, że aby zmienić wygląd mieszkania potrzebny jest generalny remont, czyli zmiana materiałów wykończeniowych i mebli. Nie musimy zdzierać tapety czy wyburzać ścian, aby nasze wnętrza uzyskały taki klimat, na jakim nam zależy. Najprostszym wyjściem, jeśli remont nie wchodzi w grę, jest zadbanie o dekoracje, takie jak rolety materiałowe, dywany czy nawet lampy. Zmieniając tylko takie z pozoru nieistotne detale, nadajemy wnętrzom zupełnie inny, świeży wygląd i odmienny charakter. Oczywiście, trzeba jeszcze wiedzieć, jakie dekoracje dobierać.


Jeśli mam dość tradycyjnych wnętrz, ciężkich zasłon i poszarzałych, niemodnych firan, wybierzmy prostsze rozwiązania. Najlepsze będą tu rolety, które prezentują się znacznie lepiej od tradycyjnych, plastikowych żaluzji. Rolety dopasujemy do każdego okna i zastąpią one zarówno zasłony, jak i firany. To sprawi, ze wnętrze będzie bardziej proste, ale tym samym mniej zagracone – stanie się przestronne i będzie sprawiało wrażenie uporządkowanego. Rolety są zdecydowanie bardziej estetyczne, a ponadto można dowolnie dobierać ich kolory, a nawet materiały, z których są wykonane.


Coś dla siebie znajdą więc zarówno wielbiciele nowoczesnych, surowych wnętrz, którzy mogą zdecydować się na jasne, materiałowe rolety, optycznie powiększające każde wnętrze. Odpowiedni model znajdą też na pewno miłośnicy wnętrz rustykalnych, a więc ciepłych i przytulnych – dla nich idealnym pomysłem będą uniwersalne rolety bambusowe, pasujące do praktycznie każdego wnętrza. Jeśli jeszcze dobierzemy do tego odpowiedni dywan, rośliny doniczkowe czy inne dodatki, stworzymy zupełnie nowe wnętrze.



---
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

poniedziałek, 9 listopada 2009

Łazienka

Wielu ludzi z pewnością zastanawia się, co takiego oryginalnego możemy wprowadzić do swoich łazienek, by nie były nudne i przestały przypominać sterylne pomieszczenia, rodem ze szpitalnych sal.

Niebanalna łazienka


Autorem artykułu jest Patrycjusz Urbanek




Remontujemy i urządzamy mieszkanie, czyli wybieramy ciekawe dekoracje do salonu, kupujemy niebanalne meble do jadalni, tworzymy przytulną atmosferę w sypialni i... decydujemy się na nudne, ale sprawdzone rozwiązania w łazience. Taki scenariusz dotyczy wielu polskich domów, w których łazienka wygląda zawsze tak samo.

Z czym przeważnie kojarzy nam się wystrój łazienki? Odpowiedź na to pytanie bardzo często brzmi: z nudą, sterylnością, z bielą i kafelkami. Rzeczywiście, taki schemat doskonale pasuje do większości polskich mieszkań, a przynajmniej było tak do tej pory. Obecnie bowiem coraz częściej decydujemy się na innowacyjne rozwiązania i oryginalne pomysły nie tylko w przypadku pomieszczeń, takich jak salon czy kuchnia. Dzisiaj niecodzienne rozwiązania możemy także spotkać w łazienkach, które powoli przestają pełnić funkcje wyłącznie użytkowe, a stają się wnętrzami o niebanalnym wystroju.



Wielu ludzi z pewnością zastanawia się, co takiego oryginalnego możemy wprowadzić do swoich łazienek, by nie były nudne i przestały przypominać sterylne pomieszczenia, rodem ze szpitalnych sal. Wbrew powszechnie panującej opinii, producenci wyposażenia domowego proponują bardzo szeroki wybór ciekawych rozwiązań do łazienki – możemy wybrać kabiny prysznicowe lub wanny o niecodziennych kształtach, podobnie jest zresztą z umywalkami i innymi sprzętami. Oprócz interesujących form, tego typu wyposażenie łazienek coraz częściej cechuje ciekawa kolorystyka. Teraz możemy spokojnie zrezygnować z nudnej bieli na rzecz ciepłych odcieni brązu czy beżu lub też postawić na zdecydowane kolory – czerwienie, granaty lub zielenie.



Nie bez znaczenia są też meble łazienkowe. Standardowe, sterylne szafki czy półki już dawno wyszły z mody. Dzisiaj meble łazienkowe obfitują w drewniane wykończenia, ciekawe wzornictwo, a nawet w bardzo nowoczesne elementy, wykonane ze szkła, aluminium czy nawet plastiku. Dzięki temu każdy może stworzyć idealną łazienkę na miarę swych potrzeb.



---
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

czwartek, 5 listopada 2009

Oświetlenie

Oznacza to takie zaprojektowanie rozmieszczenia punktów świetlnych, by spełniały swoje zadanie. Np. oświetlenie łazienki powinno być skoncentrowane na lustrze, bo tam wymagana jest największa precyzja przy makijażu czy de makijażu twarzy. W kuchni z kolei nie wystarczy jedno centralne światło, bo stojąc przy zlewie lub blacie, który zazwyczaj jest przy ścianie, swoją osobą zasłanialibyśmy je i miejsce swojej pracy mielibyśmy w cieniu.

Jak dobrze oświetlić dom lub mieszkanie?


Autorem artykułu jest Przemysław Oziemblewski




Światło decyduje nie tylko o tym, jak widzimy otoczenie, ale również jak się w nim czujemy. Jak odbieramy dane wnętrze, czy ono ginie w mroku, czy zaprasza swoim światłem. Oświetlając własny dom czy mieszkanie warto podjąć trud właściwego doboru świateł. Niniejszy artykuł ma pomóc, w tym wcale nie prostym zadaniu.
Światło decyduje nie tylko o tym, jak widzimy otoczenie, ale również jak się w nim czujemy. Jak odbieramy dane wnętrze, czy ono ginie w mroku, czy zaprasza swoim światłem. Oświetlając własny dom czy mieszkanie warto podjąć trud właściwego doboru świateł. Niniejszy artykuł ma pomóc, w tym wcale nie prostym zadaniu.

Kryteria doboru właściwego oświetlenia:

1. Zastosowane lampy muszą dawać odpowiednią ilość światła
Ta potrzebna ilość światła zmienia się jednak w zależności od czynności wykonywanych w pomieszczeniu. Np. do czytania wymagany jest poziom 300lx, a do czynności bardziej precyzyjnych, typu szycie, klejenie drobnych elementów 750lx. Z kolei odpoczynek, czy oglądanie telewizji powinno odbywać się przy znacznie mniejszej ilości światła, rzędu kilkunastu do kilkudziesięciu luksów. Wskazane jest zatem nie ograniczanie się do jednego punktu oświetlającego pokój, lecz w zależności do potrzeb stosowanie kilku osobno załączanych np. żyrandol, dodatkowa lampa do oświetlenie pośredniego, kinkiety i lampy stojące do oświetlenia miejscowego.

2. Światło musi być funkcjonalne
Oznacza to takie zaprojektowanie rozmieszczenia punktów świetlnych, by spełniały swoje zadanie. Np. oświetlenie łazienki powinno być skoncentrowane na lustrze, bo tam wymagana jest największa precyzja przy makijażu czy de makijażu twarzy. W kuchni z kolei nie wystarczy jedno centralne światło, bo stojąc przy zlewie lub blacie, który zazwyczaj jest przy ścianie, swoją osobą zasłanialibyśmy je i miejsce swojej pracy mielibyśmy w cieniu. Dlatego też stosuje się dodatkowe oświetlenie instalowane do wiszących szafek kuchennych. O funkcjonalności oświetlenia świadczy również możliwość jego sterowania. Obecnie możliwe jest wprowadzenie sterowania oświetlenia z pilota, zainstalowania detektorów ruchu, np. tak by zbliżając się do drzwi frontowych światło automatycznie zapalało się. Istnieją “inteligentne” oprawy, które jasność swojego świecenia dostosowują do ilości panującego oświetlenia dziennego. Rozwijająca się elektronika w coraz większym stopniu ułatwia życie człowieka.

3. Oświetlenie powinno być energooszczędne
Na rynku oświetleniowym jest coraz więcej opraw wyposażanych w świetlówki, źródła światła dające ponad czterokrotnie więcej światła, niż tradycyjne żarówki (przy tej samej mocy lampy). Należy tu rozgraniczyć świetlówki z elektronicznym i standardowym układem zapłonowym. Te z elektronicznym i ciepłym zapłonem (zazwyczaj droższe) mogą śmiało być stosowane w gospodarstwie domowym prawie wszędzie. Natomiast przy używaniu, tych z zapłonem standardowym lub elektronicznym i zimnym zapłonem (zazwyczaj tańsze), należy pamiętać, że istnieje silny związek między trwałością źródła a częstotliwością jego załączeń. Powinny być zatem stosowane tylko tam, gdzie światło świeci się stosunkowo długo i rzadko się je włącza i wyłącza.

4. Forma opraw oświetleniowych winna być dostosowana do aranżacji wnętrza, do stylu panującego w domu. Wzornictwo i stylistyka opraw oświetleniowych powinna harmonizować z klimatem stworzonym przez gospodarza domu. Jego dom jest przecież jego wizytówką.

Biorąc powyższe pod uwagę, każde pomieszczenie powinniśmy rozpatrzyć pod kontem stworzenia oświetlenia trojakiego rodzaju: oświetlenia ogólnego, miejscowego i dekoracyjnego. W różnych pomieszczeniach inny rodzaj oświetlenia będzie dominujący lub okaże się, że w konkretnym wnętrzu będzie potrzeba stworzenia wszystkich trzech systemów oświetleniowych. Zawsze punktem wyjścia jest spełniana funkcja oświetlanej przestrzeni. Przede wszystkim trzeba dokładnie wiedzieć, co się chce osiągnąć. Wtedy można przystępować do właściwego doboru oświetlenia.

Dodatkowa uwaga:
Należy też pamiętać, że oświetlenie jest ściśle związane z zasilaniem i do każdego punktu oświetleniowego musi zostać doprowadzony przewód zasilający. Gdy przeprowadzamy remont mieszkania warto się dobrze zastanowić, czy przy tej okazji nie powinniśmy poprowadzić dodatkowych przewodów, wyłączników lub dodać kilka gniazdek. A może zasilanie w wybranym gniazdku załączać wyłącznikiem przy wejściu do pokoju?

Teraz już tylko od nas samych zależy jak będziemy się czuć w naszych domach. Troska o odpowiednie oświetlenie, to również dbanie o nasze zdrowie.
---

Przemysław Oziemblewski

redaktor serwisu

Światło i oświetlenie

www.swiatlo.tak.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

poniedziałek, 2 listopada 2009

Kolory

Czerwony, żółty i pomarańczowy pobudzają apetyt. Szczególne silnym oddziaływaniem na ośrodek łaknienia wykazuje się pomarańczowy, który jest również kojarzony z łatwą dostępnością. Nie przez przypadek wiele barów szybkiej obsługi korzysta w swoim wystroju z kombinacji tych trzech kolorów.

Grajmy w kolory


Autorem artykułu jest Anna Kowalska




Kolory we wnętrzu zdobią, cieszą, poprawiają samopoczucie, ale mogą też...podnieść ciśnienie. Jak wielki wpływ mają na nasze samopoczucie i zdrowie, doskonale wiedzą chromoterapeuci, zawodowo zajmujący się oddziaływaniem barw na człowieka. Jak zaaranżować wnętrza, aby były ładne i byśmy dobrze się w nich czuli?

fot. Komandor


Kolory wywołują reakcje emocjonalne, które wyzwalają fizyczne reakcje ciała. Czerwony i pomarańczowy są uznawane za barwy „ciepłe". Pomarańczowy czyni człowieka niecierpliwym, ale jednocześnie zapewnia zastrzyk energii i chęć do działania. Czerwony jest najmocniejszy i najdłuższy w spektrum barw widzialnych, wywiera największy wpływ na siatkówkę i wzbudza największe emocje. W Wielkiej Brytanii przeprowadzono badania, które potwierdziły, że czerwień podnosi ciśnienie krwi i przyspiesza tętno. Niebieski, kolor „zimny", zmniejsza obie wartości i spowalnia oddech, dlatego idealnie nadaje się do miejsc relaksu, np. sypialni. Zielony i błękitny to odpowiednie kolory także do takich pomieszczeń, jak budzące strach gabinety dentystyczne. Błękit obniża aktywność ciała, ale jednocześnie stymuluje pracę mózgu. Z kolei zieleń, oprócz efektu uspokajającego i wyciszającego, zmniejsza także wysiłek wzroku, co jest wskazane szczególnie dla osób spędzających długie godziny przed monitorem komputera.


Czerwony, żółty i pomarańczowy pobudzają apetyt. Szczególne silnym oddziaływaniem na ośrodek łaknienia wykazuje się pomarańczowy, który jest również kojarzony z łatwą dostępnością. Nie przez przypadek wiele barów szybkiej obsługi korzysta w swoim wystroju z kombinacji tych trzech kolorów.


Jedno z ciekawszych doświadczeń, badających wpływ koloru na stan umysłu dotyczyło cukierkowego różu. Okazało się, że osłabia skłonności agresywne, a nawet zmniejsza siłę fizyczną. Sprawdzono to w ponad tysiącu amerykańskich więzień. Działanie tego koloru było tak silne, iż w efekcie pozwolono sobie na zmniejszenie liczby strażników. Dlaczego więc różowy jest tak często wybierany do sypialni małych dziewczynek, które z reguły i tak są spokojniejsze od chłopców? Trudno znaleźć odpowiedź na to pytanie bez zapytania o to rodziców, urządzających pierwsze pokoje dla swoich córek.


Naukowcy twierdzą, że ekstrawertycy czują się najlepiej w pomieszczeniach, gdzie przeważają kolory jaskrawe, podczas gdy introwertycy preferują wnętrza o stonowanych barwach. Osoby dążące do sukcesu, zwłaszcza w sferach menedżerskich i finansowych, skłaniają się ku ciemnym brązom i odcieniom koloru niebieskiego z domieszką szarych odcieni.


Tyle o wpływie kolorów na człowieka. A jak barwa może zmienić mieszkanie?
Kolory mogą całkowicie odmienić wnętrze. Jasne barwy na ścianach i podłodze sprawią, że pomieszczenie będzie wydawać się większe. Przy ciemnych kolorach - odwrotnie. Warto o tym pamiętać szczególnie wtedy, gdy nasze zapędy aranżacyjne nie ograniczają się tylko do ścian małego pokoju, ale i do sufitu. Jeśli podobają nam się barwy jaskrawe, wyraziste, zastosujmy je na jednej ścianie lub fragmencie ściany lub mebla. Świetnie sprawdzają się w takim wypadku meble, wykonywane na zamówienie, jak choćby komody czy szafy z drzwiami przesuwnymi komandor, w których poszczególne elementy można dobrać kolorystycznie według upodobań właściciela.


Dobierając odpowiednio kolor ścian czy mebli można sprawić, że pomalowane pomieszczenie zmieni się optycznie, pozornie się zmniejszy, powiększy, wydłuży lub skróci. Jasne powierzchnie poszerzają pomieszczenie, a ciemne je zwężają, dlatego małych i wąskich pokoi lepiej nie malować na ciemne kolory. Pomieszczenie będzie się wydawało odrobinę szersze i niższe, jeśli ściany i sufit (lub ściany i podłoga) będą miały ten sam kolor. Zastosowanie różnych jego odcieni urozmaici wnętrze. Ciemny sufit optycznie obniża wnętrze, zaś jasny je podwyższa. Jeśli ścianę, znajdującą się na wprost wejścia pomaluje się ciemną farbą, spowoduje to wrażenie większej głębi, optycznie się ją oddali, a pomieszczenie będzie się wydawało dłuższe. Gdy zależy nam na optycznym powiększeniu wnętrza, najlepiej wybierać kolory współgrające ze sobą. Gdy kolor podłogi będzie kontynuacją koloru ścian, zapewni to wrażenie większej przestrzeni.
Zabawy kolorami w mieszkaniu sprawiają wiele przyjemności, zaś mądrze dobrane barwy zapewnią jego mieszkańcom dobre samopoczucie.




---

Porady w zakresie urządzania wnętrz.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Na co warto zwrócić uwage